Kredyt Hipoteczny Wrocław
Częste pytania
Ile czasu trwa „załatwienie” kredytu hipotecznego?
Posiadam kredyt gotówkowy, czy to nie przeszkadza w uzyskaniu kredytu hipotecznego?
Warto tu zaznaczyć, że ekspert kredytowy pomoże w ocenie tej kwestii indywidualnie już na wczesnym etapie starania się o nowy kredyt. Pozwoli to na podjęcie ewentualnych działań służących likwidacji bądź modyfikacji zobowiązań ograniczających zdolność kredytową jeszcze przed złożeniem wniosków o kredyt hipoteczny. Może to ogromnie zwiększyć szanse na finansowanie, jeśli faktycznie indywidualna sytuacja Klienta będzie tego wymagała.
Czy muszę mieć wkład własny?
Ważną informacją jest, że wkład własny zawsze określamy procentowo od kosztu inwestycji. W większości banków w Polsce spotkamy się już z 20% wkładem własnym, a wynika to z zalecenia nałożonego na nie przez Komisję Nadzoru Finansowego. Są jednak na rynku pewne odstępstwa od tej reguły i niektóry banki oferują możliwość uzyskania kredytu z 10% wkładem własnym. W tym przypadku musimy się jednak liczyć nie tylko z wyższą marżą, ale również z koniecznością korzystania z dodatkowego ubezpieczenia do kredytu, nazywanego ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego, stanowiącego określony procent kwoty kredytu, które przez jakiś czas będzie wpływało na zwiększenie kwoty raty, a tym samym również całkowitego kosztu przedsięwzięcia kredytowego. Warto więc już na początku porównać faktyczne koszty kredytu z 10 i 20-procentowym wkładem własnym i ocenić, jaki rodzaj kredytowania będzie dla Państwa bardziej korzystny.
Należy także dodać, że nie zawsze wkład własny musi mieć formę gotówkową. W szczególności gdy planujemy budowę domu wkładem własnym może być posiadana działka budowlana, której wartość określa rzeczoznawca majątkowy.
Czy kredyt hipoteczny można spłacić przed czasem?
Warto tu jednak zaznaczyć, że nie w każdym banku taka wcześniejsza spłata jest możliwa do zrobienia bezpłatnie przez cały okres kredytowania – często pojawia się w tym przypadku opłata nakładana na kredytobiorców, nazywana prowizją rekompensacyjną, pobieraną przez banki przy wcześniejszej spłacie kredytu przez pierwsze 3 lata od daty udzielenia finansowania. W wielu przypadkach jest to dla Klientów mało odczuwalne uniedogodnienie, ponieważ przy początkowych wyższych opłatach kredytowych wielu z nich rezygnuje przez pierwsze lata z nadpłat kumulując kapitał. Istotne może się to jednak okazać w przypadku inwestorów kupujących nieruchomość z zamiarem jej rychłej sprzedaży z zyskiem – rolą eksperta kredytowego jest wtedy pomoc w doborze rozwiązania, które pozwoli na uniknięcie kosztu tej prowizji.
Czy są jakieś koszty dodatkowe kredytu hipotecznego?
Kolejny koszt dotyczy wyceny nieruchomości lub inspekcji przeprowadzanej przez bank w celu określenia jej wartości. Dobra współpraca z ekspertem kredytowym znającym rynek nieruchomości i lokalnych rzeczoznawców pozwala w większości przypadków ograniczyć te koszty do absolutnego minimum, już na tym etapie pozwalając zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
Co do zasady bank będący kredytodawcą pobiera również prowizję stanowiącą pewien ustalony procent od kwoty udzielanego kredytu. W niektórych przypadkach może ona być niższa lub bank może całkowicie z niej zrezygnować, jeśli klient zdecyduje się na skorzystanie z dodatkowych produktów ze swojej oferty. Na tym etapie ekspert kredytowy analizuje z Klientem poszczególne propozycje rozważając wszystkie za i przeciw danej oferty i sprawdzając, co się bardziej opłaca.
Poza tymi największymi wydatkami należy pamiętać również o kosztach związanych z obsługą notariusza, opłatami sądowymi, skarbowymi, prowizjami agencji nieruchomości jeśli z takich korzystamy oraz ubezpieczeniem (koszty te mogą się nieco różnić pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym). Stanowią one tzw. koszty okołokredytowe i na pewno trzeba wziąć je pod uwagę planując budżet na zakup czy budowę nieruchomości, żeby nie okazało się, że finalnie braknie nam środków na spełnienie marzeń o posiadaniu własnego domu.
Czy to prawda, że w swoim banku otrzymam najlepsze warunki kredytu?
Chcąc uzyskać najkorzystniejszy kredyt warto więc wcześniej zrobić rozeznanie na rynku finansowym i tu właśnie polecam skorzystanie z pomocy eksperta kredytowego, który porówna wiele ofert, obliczy całkowity koszt kredytu oraz doradzi najlepsze rozwiązanie. Co więcej ma on również dostęp do ofert dla stałych klientów danego banku i w transparentny sposób bez faworyzowania żadnego z nich wytłumaczy na czym dana oferta polega, jakie są jej mocne i słabe strony, uwzględniając takie kwestie jak choćby rodzaj oprocentowania, okres kredytowania, kwotę, prowizję oraz rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.
Czy konieczne jest ubezpieczenie nieruchomości?
Trzeba tu zaznaczyć, że bank z reguły wymaga podstawowego ubezpieczenia samych murów tzw. ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych. Warto na etapie wyboru rodzaju zawieranej polisy przemyśleć rozszerzenie jej zakresu, dzięki czemu skutecznie można zabezpieczyć nieruchomość, wiedząc że co prawda robimy to nadprogramowo, ale może się to w wielu przypadkach odwdzięczyć.